Finanční podvodníci strašia koronavírusom, aby vás okradli
10.11.2020
Ak nakupujete online alebo dostávate do emailovej pošty novinky aj o epidémii COVID-19, mali by ste byť ostražití.

Internetoví podvodníci zneužívajú neistotu ľudí a posielajú im falošné správy o koronavíruse. Ich cieľom je získať prístup k vašim osobným údajom.
Príspevok na vakcínu, aj podozrivé e-shopy
Prišiel vám email, ktorý vyzerá, akoby ho posielala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO)? Pokúša sa od vás niekto vymámiť finančný príspevok na pomoc chorým? Alebo od vás žiadajú, aby ste finančne podporili výskum vakcíny proti koronavírusu SARS-CoV-2? To sú ukážky podvodov, ktoré sa vo svete objavili už na jar tohto roka, krátko po vypuknutí epidémie ochorenia COVID-19. Útočníci zneužívali strach verejnosti a prostredníctvom hoaxov primäli svoje obete, aby si nevedomky nainštalovali do počítačov škodlivý program. Vďaka nemu sa páchatelia následne dostali k heslám, ktoré máme bežne uložené v internetovom prehliadači.
Digitálne útoky však majú aj inú podobu. Zháňate dezinfekčné prostriedky alebo rúška? Vzhľadom na situáciu dnes mnohí z nás robia viac online nákupov ako v minulosti. Aj tu môžu podvodníci zaútočiť na slabé miesta spotrebiteľov vytvorením falošného e-shopu, ktorý si od vás vyžiada vaše osobné údaje a prístup k platobnej karte. Takíto „obchodníci“ už v prvej vlne ochorenia tiež ponúkali na internete potravinové doplnky či iné produkty na liečbu COVID-19. Buďte preto obozretní a nakupujte len z dôveryhodných obchodov, ktoré poznáte.
Viac o tom, ako rozpoznať falošný web, manipulatívne techniky internetových podvodníkov a ako sa pred nimi chrániť ste mohli čítať v našom predošlom článku. Čo robiť, keď im sadnete na lep?
Ak sa útočník dostane k vašim osobným údajom, alebo dokonca k bezpečnostným prvkom vašej platobnej či kreditnej karty, bezodkladne o tom informujte vašu banku, zablokujte si platobnú kartu, zmeňte pin kód a skutok ohláste na polícii.
Titulná foto: Pixabay