Správy

Spoznali sme víťazov 11. ročníka súťaže Generácia €uro

12.04.2022

Spoznali sme víťazov 11. ročníka súťaže Generácia €uro

Národná banka Slovenska usporiadala 25. marca 2022 národné finále 11. ročníka medzinárodnej stredoškolskej súťaže Generácia €uro.

Spoznali sme víťazov 11. ročníka súťaže Generácia €uro

Národné finále sa uskutočnilo v priestoroch NBS. Z piatich tímov, ktoré do finále postúpili po dvoch náročných kolách, zvíťazil tím študentov „Mladí a ÚsPEŠŤný“ z Bilingválneho gymnázia Milana Hodžu Sučany. Druhé miesto obsadil tím s názvom Že kreativita z rovnakého gymnázia  a na treťom mieste sa umiestnili študenti Gymnázia Jura Hronca v Bratislave, ktorí svoj tím nazvali GJH-IB. Ďalšie dve miesta obsadili tím GAK z Gymnázia Andreja Kmeťa z Banskej Štiavnice a Euronómovia z Gymnázia Grösslingova, Bratislava.  Všetky tímy dostali od Národnej banky Slovenska diplomy a vecné ceny.

Informácie o 11. ročníku súťaže Generácia €uro

  • 1. kolo absolvovalo 172 tímov z celého Slovenska
  • 42 najúspešnejších tímov postúpilo do 2. kola
  • 28 tímov poslalo súťažné práce (projekty) na tému „Kedy je inflácia nízka, kedy je už príliš vysoká a čo to vlastne znamená?“ (napr. eseje, krátke videá, počítačové hry, aplikácie, básne, rozprávky, poviedky, letáky či prezentácie)
  • 5 tímov postúpilo do národného finálového kola

Študenti pred odbornou porotou z NBS prezentovali svoje súťažné práce na tému:

„Kedy je inflácia nízka, kedy je už príliš vysoká a čo to vlastne znamená?“

Zvolená téma korešpondovala s aktuálnymi výzvami, ktorým čelia národné centrálne banky v eurozóne a ESCB. Na 11. ročníku súťaže Generácia €uro sa zúčastnilo 172 študentských tímov s 868 študentmi, čo je najviac v histórii súťaže.

Pozrite si krátky videozáznam z finálového kola súťaže

Víťazný tím „Mladí a ÚsPEŠŤný“ si prevezme online ocenenie od prezidentky ECB Christine Lagarde, stretne sa s expertmi ECB a víťazmi z iných krajín na podujatí Generation €uro Final Event. Minulý rok v máji 2021 malo toto podujatie prvýkrát, vzhľadom na pretrvávajúcu pandemickú situáciu, virtuálny formát a tak to bude aj tento rok.

Súťažný projekt víťazného tímu si môžete pozrieť tu

Viac o súťaži Generácia €uro sa dočítate v časti Vzdelávanie na našom webe alebo na oficiálnej stránke súťaže.

Titulná foto: Shutterstock