Správy

Zbavíme sa drobných mincí? Takto by vyzeralo zaokrúhľovanie

Vyradenie 1 a 2-centoviek z obehu by prospelo životnému prostrediu, domácnosti by to pocítili len minimálne.

Zbavíme sa drobných mincí? Takto by vyzeralo zaokrúhľovanie

Otravujú nás, aj ich často strácame

Národná banka Slovenska (NBS) prišla v júni s návrhom na obmedzenie používania 1 a 2 centových mincí pri platbách v hotovosti. Nie je to náhoda, keďže práve Slovákov podľa aktuálneho prieskumu Eurobarometer tieto mince obťažujú najviac z celej eurozóny. Konkrétne až 74 % obyvateľov Slovenska by súhlasilo s ich zrušením, najviac nás „otravujú“ jednocentovky (88 %). Tých najmenších mincí je u nás v obehu okolo 522 miliónov kusov, teda každému Slovákovi ich vo vrecku štrngá necelá stovka. Ak ich pravdaže nestratia, pretože miera ich straty z obehu je veľmi vysoká. Jednocentovky strácame v 60 % prípadov, dvojcentovky v 40 %, ostatné mince spolu len zhruba v 8,5 % prípadov.

Vplyv na viacero oblastí života

Slovenské domácnosti sa nemusia obávať „zaokrúhľovacieho strašiaka“. NBS navrhuje zaokrúhľovať výsledné sumy na najbližšiu nulu alebo 5 eurocentov. Podľa jej simulácií by sme za nákupy zaplatili o približne 0 – 2 centy mesačne viac v porovnaní s pôvodným stavom, čo je podobné, ako bolo v roku 2003, kedy sa rušili 10 a 20-halierniky. Dobrou správou je, že vyradením drobných mincí z obehu by sme odľahčili aj životné prostredie, kde najmenšie centovky často končia. NBS by zároveň výrazne zredukovala použitie obalovej fólie, do ktorej sa mince balia a tiež by sa znížili emisie z prepravy medzi úschovnými miestami. Manipulácia s euromincami a ich spracovanie v bankách či obchodoch predstavuje tiež isté náklady, ktoré by sa vyradením centoviek mohli ušetriť, ide až 15-20 % celkových nákladov z takejto manipulácie.

zdroj: NBS

Môžeme ich obmedziť, nie však zrušiť

Samotné zrušenie jedno- a dvojcentoviek môže navrhnúť až Európska komisia. Obmedzenie ich použitia v praxi, napríklad aj formou zaokrúhľovania, však môžu navrhnúť aj jednotlivé štáty. Urobili tak už v Taliansku, Belgicku, Írsku, Fínsku a Holandsku, zvažujú to v Estónsku. Ministerstvo financií SR sa už tejto téme venuje, pripravuje novelu Zákona o cenách. O zaokrúhľovaní cien hovorí aj Programové vyhlásenie vlády SR na roky 2020 -2024.

Ako by vyzeralo zaokrúhľovanie nákupov v praxi?

 

Konečná suma nákupu končiaca na hodnotu: Zaokrúhlenie:
1 alebo 2 centy nadol na „0“
3 alebo 4 centy nahor na 5 centov
5 centov zostane 5 centov
6 alebo 7 centov nadol na 5 centov
8 alebo 9 centov v nahor na „0“

Problematika 1 a 2 centových euromincí s možným obmedzením ich používania zavedením zaokrúhľovania

 

Titulná foto: Unsplash