5peňazí v spolupráci s Múzeom mincí a medailí v Kremnici prináša zábavné finančné vzdelávanie pre rodiny s deťmi. Zažite dobrodružstvá so zvedavými permoníkmi u vás doma aj v prírode a rozprávajte sa spolu o peniazoch.

Čo vás čaká

• 5  mesiacov zábavy s permoníkmi
• 5  poučných rozprávok
• 5  finančných tém pre deti
• 15  aktivít pre celú rodinu so súťažami o skvelé ceny

Ako sa môžete zapojiť

•  Čítajte si s deťmi rozprávky o permoníkoch. Každý mesiac pribudne na stránke nový príbeh, ktorý otvára základné finančné otázky detí. Tento mesiac sme pridali príbeh o požičiavaní, splácaní dlhu a obdarovaní druhých. Všetky rozprávky nájdete nižšie na stránke.

•  Rozprávajte sa spoločne o peniazoch. Sprievodný materiál pre rodinu, ktorý je pripravený ku každému príbehu, vám poradí, ako uchopiť tému. Materiál obsahuje 3 otázky pre deti a okruhy, o ktorých sa môžete rozprávať. Vďaka otázkam si viete overiť, či deti príbehu porozumeli. Nezabudli sme ani na “dospelákov”. V každom materiáli nájdete aj tip pre rodičov so zaujímavosťami o peniazoch.

•  Zatraktívnite deťom finančné témy pomocou aktivít, ktoré nájdete v materiáli. Každý mesiac vás čaká tip na aktivitu v prírode, tvorivé dielničky a objavovanie tajomných predmetov z Múzea mincí a medailí v Kremnici.

•  Zapojte sa do permoníckych výziev na sociálnych sieťach a každý mesiac ste v hre o víkendový pobyt v Kremnici pre celú rodinu aj drobné ceny.

Vyhrajte rodinný víkendový pobyt

Zapojte sa do jednej z 3 výziev mesiaca september na tému POŽIČAJ a vyhrajte hlavnú cenu mesiaca – rodinný víkendový pobyt v Kremnici na 2 noci a k tomu vstup do Múzea mincí a medailí so sprievodcom. V každej výzve hráte aj o drobné ceny.

 

1. Výzva pre malých pátračov: V termíne od 15. do 25. 9. sa môžete zapojiť do pátračskej výzvy na Facebooku. Uhádnite, na čo sa používali vybrané predmety z Múzea mincí a medailí, ktoré zverejníme 15. septembra na Facebooku. Hráte 5x o drobnú cenu od NBS a každý účastník je zaradený aj do losovania o víkendový pobyt.

 

2. Fotovýzva: Od prírody si požičiavame stále. Poďme jej to spolu vrátiť! Zapojte sa do permoníckej #zerowaste fotovýzvy a vyčistite svoje okolie od smetí. Pridajte na Instagram fotografiu zo zbierania odpadu vo svojom okolí alebo na výlete. Označte ju hastagmi #5penazi #pribehyzkremnice a ste v hre 5x o drobnú cenu a víkendový pobyt. Trvanie výzvy je od 1. do 29. 9. 2021 vrátane.

 

3. Tvorivá výzva: Požičajte si z prírody kamienok, namaľujte naň obrázok a vráťte ho späť. Odfoťte ozdobené kamienky a fotku nám pošlite do 29. 9. 2021 emailom na adresu: 5penazi@5penazi.sk alebo ju vložte do komentára pod výzvu na Facebooku. Zapojíte sa tak do súťaže o víkendový pobyt v Kremnici + 5x drobné ceny. Na ozdobu kamienkov môžete využiť aj naše permonícke šablóny.

 

Viac informácií nájdete na našich sociálnych sieťach, nižšie v materiáli pre rodinu a súťažných podmienkach.

Čo sa deti naučia

V príbehoch z Kremnice sa spoločne s permoníkmi dozviete, ako peniaze zarobiť, ako s nimi hospodáriť a ochrániť ich pred sebou i nástrahami moderného sveta. Postupne odhalíte tajomstvá peňazí na témy:

Kto sú permoníci

Podľa jednej z mnohých kremnických legiend o objavení zlata v Kremnických vrchoch sa jedného dňa zjavil istému poddanému, ryžujúcemu v potoku pri Starej Kremničke zlato pre pána hradu Šášov, bradatý človiečik, ktorý ho zaviedol k prameňu potoka vyvierajúcemu spod skaly z čistého zlata. Potom ako poddaný trikrát mocne udrel do skaly, povyskakovali z vody malí človiečikovia a stiahli ho do nej za jeho chamtivosť. Údery však začuli poddaní kráľa, ktorý na tieto miesta povolal baníkov a práve na tom mieste sa v Kremnici začalo ťažiť zlato.

Naši permoníci Barborka a Klimko však medzi ľudí doteraz nechodili. A ako sa im náš svet pozdáva, sa dozviete v príbehoch z Kremnice. Čítajte s nami.

Kde sa príbehy odohrávajú

Klimko a Barborka žijú v permoníckych chodbách neďaleko Kremnice. Počas nasledujúcich mesiacov objavia rôzne miesta priamo v baníckom meste a vďaka nim odhalia tajomstvá peňazí. Spoznajte Kremnicu prostredníctvom našich rozprávok a navštívte ju aj osobne.

Téma mesiaca september: POŽIČAJ

Štvrtý príbeh: Ako Barborka splatila požičané

V tomto príbehu Barborka zažije vlastné dobrodružstvo s čarovným klobúkom a spozná silu nezištného obdarovania.

Materiál pre rodinu

V priloženom dokumente nájdete otázky a okruhy, ktoré rozšíria vedomosti nadobudnuté z príbehu, a pomôžu vám diskutovať o téme zarob. Nájdete tu aj 3 námety na rodinné aktivity.

Téma mesiaca august: ŠETRI

Tretí príbeh: Permoníci a dobrodružstvo na zlatom potoku

Naši permoníci zažijú v tomto príbehu dobrodružstvo aj mágiu. Odhaľte s nimi kúzlo šetrenia a vyberte sa prostredníctvom rozprávky na splav divokej rieky.

Materiál pre rodinu

V priloženom dokumente nájdete otázky a okruhy, ktoré rozšíria vedomosti nadobudnuté z príbehu, a pomôžu vám diskutovať o téme zarob. Nájdete tu aj 3 námety na rodinné aktivity.

Téma mesiaca júl: MÍŇAJ

Druhý príbeh: Ako sa permoníci učili hospodáriť s peniazmi

Permoníci sa v tomto príbehu naučia, aké jednoduché je míňať zarobené peniaze a čo je výdavok a rozmieňanie peňazí.

Materiál pre rodinu

V priloženom dokumente nájdete otázky a okruhy, ktoré rozšíria vedomosti nadobudnuté z príbehu, a pomôžu vám diskutovať o téme zarob. Nájdete tu aj 3 námety na rodinné aktivity.

Téma mesiaca jún: ZAROB

Prvý príbeh: Ako si Barborka a Klimko našli prácu

Klimko a Barborka sa opäť dostanú do centra Kremnice a naučia sa, odkiaľ ľudia berú peniaze.

Materiál pre rodinu

V priloženom dokumente nájdete otázky a okruhy, ktoré rozšíria vedomosti nadobudnuté z príbehu, a pomôžu vám diskutovať o téme zarob. Nájdete tu aj 3 námety na rodinné aktivity.

Úvodná téma: O peniazoch

Úvodný príbeh: Ako permoníci objavili peniaze

V úvodnom príbehu sa vám predstavia dvaja kamaráti, permoníci Klimko a Barborka. Prečítajte si, ako sa dostali do nášho sveta a čo všetko v ňom zažili.

Súťažné podmienky

Príbehy z Kremnice - súťažné podmienky

Zapojte sa do súťaže o víkendový pobyt v Kremnici a drobné ceny od NBS. Výzvy na zapojenie sa budú zverejnené každý mesiac na sociálnych sieťach 5peňazí a v prílohe nájdete kompletné podmienky.