Vzdelávacie podujatie

Deň peňazí

Deň peňazí

Zážitkové vzdelávacie podujatie nielen o peniazoch v Národnej banke Slovenska.

Deň peňazí

 

Už  piatykrát sme v priestoroch Národnej banky Slovenska zorganizovali špeciálne vzdelávacie podujatie pre školy a partnerov programu 5peňazí. 

V roku 2024 sa Deň peňazí konal 22. októbra 2024 a účastníkmi boli tento rok triedy piatich víťazných tímov, ktoré sa zapojili do súťaže o najlepšie návrhy eurobankoviek. Pre účastníkov podujatia boli pripravené aktivity, ktoré hravou a pútavou formou edukovali (nielen) v oblasti financií. Okrem nových poznatkov bola pre žiakov motiváciou aj súťaž o zaujímavé ceny.

Ako prebiehal Deň peňazí

Účastníci Dňa peňazí, rozdelení do tímov, absolvovali úlohy na desiatich stanovištiach. Okrem plnenia úloh si vyskúšali, ako vyzerá zážitkové finančné vzdelávanie od 5peňazí a spoznali vzdelávacie aktivity našich partnerov. Za absolvovanie úloh získavali „peniaze“, ktoré na záver vymenili za možnosť vyhrať jednu zo zaujímavých cien.

Poobedné hodiny boli venované partnerom a nadšencom finančného vzdelávania. Na podujatí Rande v banke prebiehali rozhovory a networking partnerov, zdieľali sa príklady dobrej praxe a hľadali nové prepojenia.

Zoznam partnerov podujatia

V rámci programu pre žiakov si aktivity na stanovištiach pripravili okrem tímu 5peňazí aj:

  • OZ Cesta von – program Zebra 
  • DofE International Award Slovensko, o.z. 
  • Štátny inštitút odborného vzdelávania 
  • Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku 
  • Nadácia Národnej banky Slovenska 
  • Oddelenie prípravy a analýzy platidiel NBS 
  • Odbor finančných technológií a inovácií NBS

Deň peňazí 2023

Štvrtý ročník podujatia priniesol nielen zmenu názvu, ale aj novú formu podujatia. Okrem tímu 5peňazí a odborov z Národnej banky Slovenska sa na príprave a realizácii úloh pre žiakov prvý krát podieľali aj partneri programu 5peňazí. Osem organizácií sa spojilo, aby pre 200 vybraných žiakov pripravili skvelé doobedie plné zaujímavých úloh a zábavy.

Po dopoludní pre žiakov pokračoval program diskusiami v kongresovej sále, kde Jana Kovaľová, riaditeľka FinQ Centra, prezentovala unikátny program rozvoja finančnej kultúry v školách FinQ a výsledky meraní za ostatné obdobie. Študentky Lucia Mesková a Liana Pavlíková sa s poslucháčmi podelili so svojimi skúsenosťami v programe osobnostného rozvoja DofE.

Následne mentorka organizácie Cesta von, Janka Kováčiková Klárová, priblížila príbeh rodiny zapojenej do programu FILIP, ktorý pomáha zlepšiť život rodinám bojujúcim s generačnou chudobou. Miroslav Dzurech, generálny sekretár Slovenskej katolíckej charity, prednášal o poslaní, činnosti, vízii a budúcnosti charity.

Na záver dňa sme sa zamerali na partnerov a pripravili pre nich „Rande v banke“. Nadšenci finančného vzdelávania z rôznych sektorov tak dostali možnosť zdieľat svoje skúsenosti a hľadať možné prepojenia medzi svojimi činnosťami.

Deň peňazí 2022 (Dni finančných spotrebiteľov)

Posledné novembrové dni sa v Národnej banke Slovenska konali Dni finančných spotrebiteľov – podujatie, kde širokej verejnosti odovzdávame dôležité aj zaujímavé informácie zo sveta financií. Po dvojročnej pandemickej prestávke sme s radosťou opäť privítali návštevníkov osobne v budove NBS v Bratislave.

Počas dopoludnia venovaného mládeži sme v našom svete peňazí privítali študentov stredných škôl a gymnázií. Formou zážitkového vzdelávania sa dozvedeli, ako si zodpovedne nastaviť rodinný rozpočet alebo ako sa zabezpečiť na dôchodok, ale tiež, prečo si dávať pozor na zadlženie či hazard.

Za svoju aktivitu boli odmenení, ako inak, peniazmi. Samozrejme, nie hocijakými, ale rovno zberateľskými kúskami euromincí. Tí najšikovnejší sa vyviezli až na 30. poschodie, kde si užili výhľad na hlavné mesto a vyskúšali si, ako sa sedí v kresle guvernéra NBS.

Popoludní boli hlavným bodom programu pútavé prednášky, na ktorých finanční experti prezentovali dôležité rady a fakty zrozumiteľnou formou. Napríklad o najnovších zmenách v dôchodkoch, v akom stave je finančná gramotnosť našich detí alebo ako si spoľahlivo skontrolovať pravosť eurobankoviek. Návštevníci DFS ich mohli sledovať osobne, ale aj formou live vysielania z pohodlia domova.

Deň peňazí 2019 (Dni finančných spotrebiteľov)

Národná banka Slovenska zorganizovala v dňoch 23. – 24. októbra 2019 v poradí druhý ročník podujatia Dni finančného spotrebiteľa 2019. V rámci témy Ako sa má správať zodpovedný spotrebiteľ pripravila vo svojich priestoroch rôzne kreatívne aktivity. Viac ako 500 návštevníkov rôznych vekových skupín malo možnosť prejsť sa interaktívnym chodníkom finančného spotrebiteľa, vzhliadnuť výstavu Od koruny k euru, absolvovať poradňu pre finančných spotrebiteľov, získať informácie o ochranných prvkoch bankoviek i o tom, ako rozpoznať falzifikáty.

Základné školy

Samotnej akcii predchádzali rôzne aktivity, ktorých sa zúčastnilo celkovo 10-tisíc žiakov zo základných aj stredných škôl. Vstupenkou na podujatie bolo pre základné školy vymyslieť výstižný slogan na tému Ako sa má správať zodpovedný (finančný) spotrebiteľ. Do súťaže sa prihlásilo 233 tried z celého Slovenska, z toho graficky spracované slogany vo forme plagátov poslalo 176 tried. Najlepšie práce boli následne vystavené v NBS. Žiaci II. stupňa základných škôl a osemročných gymnázií zo 4 vybraných tried napokon mali možnosť zúčastniť sa bohatého programu, v rámci ktorého sa stretli s najvyššími predstaviteľmi banky, zúčastnili sa interaktívneho vzdelávania a zapojili sa do rôznych súťaží a ďalších aktivít. A nakoniec, tí najlepší z najlepších, žiaci IX.A ZŠ P. O. Hviezdoslava z Veľkých Kapušian, si mohli pozrieť Bratislavu z 31. poschodia ústredia Národnej banky Slovenska.

Stredné školy

Vstupenkou na podujatie pre stredoškolákov bolo úspešné absolvovanie online kvízu finančnej gramotnosti. V triede súťažil každý študent sám za seba, no pritom sa jeho dosiahnuté body započítavali aj do hodnotenia celej triedy. Celkovo sa do kvízu zapojilo 258 tried a vyplnilo ho 5 107 žiakov.Štyri najlepšie triedy sa zúčastnili programu v NBS. Výhercovia zo septimy A z Gymnázia v Nových Zámkoch sa napokon vyviezli na 31. poschodie a pozreli sa na hlavné mesto z nadhľadu.

Vzdelávací pracovníci a učitelia

Na podujatí mali svoje osobité miesto aj vzdelávací pracovníci a učitelia. NBS pre nich pripravila špeciálne interaktívne aktivity na podporu ich vzdelávacej činnosti. Okrem toho absolvovali prednášku o stave a vývoji finančnej gramotnosti v Slovenskej republike, po ktorej nasledovala intenzívna diskusia na tému možností a úskalí finančného vzdelávania na slovenských školách.

Seniori

Špeciálne pre seniorov pripravila NBS prednášku, ktorá im pomohla zorientovať sa v rýchlo meniacom sa svete financií. K dispozícii im boli odborníci, s ktorými mohli skonzultovať svoju finančnú situáciu. V zmysle hesla, že sa predsa učíme celý život, získali poznatky, ktoré im môžu výrazne pomôcť pri zvládnutí existujúcich nástrah vo svete peňazí.

Deň peňazí 2016 (Dni finančných spotrebiteľov)

Prvý ročník podujatia sa konal v Národnej banke Slovenska už v roku 2016. Jeho cieľom bolo priblížiť verejnosti hravou formou práva a povinnosti v oblasti ochrany finančného spotrebiteľa. Návštevníci NBS v Bratislave, Banskej Bytrici a Košiciach sa počas troch dní v októbri dozvedeli, prečo je dôležité myslieť na dôchodok už zamlada, ako komunikovať s finančnými inštitúciami a na čo si dávať pozor.