Varovania

Pozor na falošné telefonáty

02.03.2021

Pozor na falošné telefonáty

Na Slovensku sa znovu objavil zvýšený počet prípadov podvodných telefonátov zo zahraničia.

Pozor na falošné telefonáty

Telefonujúci sa v anglickom jazyku predstavujú ako pracovníci technickej podpory Microsoftu napriek tomu, že podvodníci používajú metódu, na základe ktorej sa príjemcovi hovoru zobrazuje prichádzajúce číslo so slovenskou predvoľbou +421. Objavili sa aj prípady zneužívania legitímnych čísel dôveryhodnej firmy.

Microsoft nikdy nekontaktujte svojich štandardných zákazníkov ako prvý. Kontakt môže vyvolať ako prvý len používateľ, nie spoločnosť. Taktiež platí, že chybové hlásenia Microsoftu nikdy neobsahujú telefónne číslo, na ktoré máte volať.

Volajúci uvádzajú ako účel svojho telefonátu poskytnutie technickej podpory pri oprave problému so softvérom. Obeť im na základe inštrukcií poskytne vzdialený prístup do počítača a tí ho následne zablokujú. Nasleduje klasické vydieranie. Odomknutie počítača je podmienené platbou cez internet banking. Chcieť sa z problému vykúpiť je však ďalšou obrovskou chybou. Realizáciou platby prostredníctvom internet bankingu z napadnutého počítača, chce páchateľ získať prístup aj do bankového účtu napadnutej osoby. Nikdy preto nedávajte prístup do svojho počítača cudzím osobám ani do nich neinštalujte na základe ich pokynov neznáme škodlivé programy.

V prípade že ste podvodníkom naleteli, spoločnosť Microsoft radí:

  • odinštalovať softvér, ktorý mal používateľ nainštalovať na výzvu podvodníkov
  • zvážiť zresetovanie celého počítača
  • skontrolovať počítač na prítomnosť škodlivých kódov, aktualizovať softvér
  • zmeniť heslá a sledovať internetovú aktivitu pre prípad komunikácie s neznámymi a podozrivými servermi
  • kontaktovať banku pre prípad, že človek podvodníkom zaplatil

Pozor na phishing!

Tieto a podobné metódy využívajú podvodníci pri podvode zvanom phishing (password fishing). Ich cieľom je nachytať obeť správami od „dôveryhodných“ inštitúcií alebo zneužiť obchodné meno spoločnosti či meno známej osobnosti a vylákať tak od obete osobné údaje či nainštalovať na jeho zariadenie vírus.

Titulná foto: Unsplash