Čítajte s deťmi rozprávky

V spolupráci s Múzeom mincí a medailí v Kremnici prinášame zábavné finančné vzdelávanie pre deti. Dvaja kamaráti, permoníci Klimko a Barborka, sa v rozprávkach Príbehy z Kremnice dostanú do sveta ľudí a naučia sa spolu s deťmi veľa o tom, ako fungujú peniaze, ako sa zarábajú a prečo by sme ich nemali všetky pomíňať.


 

Príbehy z Kremnice

Veselé rozprávky o permoníkoch vás prenesú do Kremnice, kde sa v minulosti ťažilo zlato a ešte aj dnes sa razia naše euromince. V príbehoch sa banskí škriatkovia dozvedia čo je výplata, ako si sporiť a prečo by sme si mali rozmyslieť, či vezmeme pôžičku.

Ako s príbehmi pracovať?

Kto sú permoníci?

Permoníci sú banskí škriatkovia, o ktorých sa na strednom Slovensku hovorí od nepamäti. Podľa jednej z mnohých legiend sa jedného dňa zjavil istému poddanému, ryžujúcemu v potoku zlato pre pána hradu Šášov, bradatý človiečik. Zaviedol ho k prameňu potoka vyvierajúcemu spod skaly z čistého zlata. Poddaný chcel zlato hneď brať. Potom ako trikrát mocne udrel do skaly, povyskakovali z vody malí človiečikovia a stiahli ho do nej za jeho chamtivosť. Údery však začuli poddaní kráľa. Ten na miesto povolal baníkov a odvtedy sa práve tu začalo ťažiť zlato.

Naši permoníci Barborka a Klimko možno naozaj žili, a možno nie. Medzi ľudí doteraz nechodili. Objavia však tajný prechod do nášho sveta a naučia seba aj vaše deti viac o peniazoch s svete „dospelákov“.A ako sa im náš svet pozdáva? Dozviete sa to v Príbehoch z Kremnice.

Kde sa príbehy odohrávajú?

Klimko a Barborka žijú v permoníckych chodbách neďaleko Kremnice. V príbehoch objavia rôzne miesta v banskom meste a odhalia tajomstvá peňazí. Spoznajte Kremnicu prostredníctvom našich rozprávok a navštívte ju aj osobne. Náš tím 5peňazí pozýva všetkých do Múzea mincí a medailí.