Správy

Ohrozuje nás koronavírus? S našimi radami nakúpite bezpečnejšie

10.11.2020

Ohrozuje nás koronavírus? S našimi radami nakúpite bezpečnejšie

Koronavírus prežije na niektorých predmetoch aj mesiac. Má rád hladké povrchy a nižšie teploty.

Ohrozuje nás koronavírus? S našimi radami nakúpite bezpečnejšie

Odolná beštia

Vedci z austrálskej národnej vedeckej agentúry Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation skúmali pôsobenie vírusu zodpovedného za ochorenie Covid-19 na rôznych povrchoch, bankovky a mince nevynímajúc. Zistili, že „korona“ je omnoho odolnejšia, ako sme si doteraz mysleli. Za určitých podmienok sa udrží infekčná na hladkých povrchoch ako je sklo, nehrdzavejúca oceľ či papierové a polymérové bankovky až 28 dní. V porovnaní s aprílovou štúdiou publikovanou v časopise The Lancet, ktorá ukázala prítomnosť infekcie na bankovkách najviac 4 dni, je to závažné odhalenie.

Mydliť a dezinfikovať

Výskum sa zameriaval na ideálne podmienky prežitia pre vírus, čiže bol napríklad robený v úplnej tme, bez UV žiarenia, ktoré by ho mohlo zničiť, a pri teplote 20° C. Keď však teplotu zvýšili na 40° C, čas šírenia nákazy sa výrazne znížil, a to až na 24 hodín. Každopádne stále platí, že po manipulácii s rizikovými predmetmi, ktoré mohli prísť do kontaktu s inými osobami – ako sú kľučky, madlá vo verejnej doprave, nákupné košíky, tlačidlá, mobilné telefóny, bankovky, mince a podobne, by sme si mali ihneď umyť ruky teplou vodou a mydlom alebo si ich vydezinfikovať. Určite by sme si nemali siahať na tvár, oči, ani ústa. Čo sa týka peňazí, ich prehnané umývanie či dezinfikovanie sa neodporúča.

Radšej bezhotovostne

Aj keď majú Slováci radi vo vrecku „keš“, pomaly sa učíme platiť viac kartami. Slovensko bolo dokonca jednou z prvých európskych krajín, ktoré zaviedli bezkontaktné platobné karty. V roku 2019 bola priemerná transakcia pri platbe mobilom 19 € v porovnaní s priemernou platbou fyzickou platobnou kartou, ktorá bola 46 € a priemerným výberom hotovosti z bankomatu, ktorý bol 165 €. Počas koronapandémie sme začali nakupovať menej často, ale naše nákupy sú väčšie. Keďže limit na bezkontaktné platby kartou bol donedávna nastavený na 20 €, v snahe znížiť počet „ťukaní PIN kódu“ do terminálov, zdvihlo Slovensko od 22. apríla 2020 výšku tohto transakčného limitu na 50 €.

Foto: Pexels

Ideálne bez dotyku

Obmenou platobnej karty sú dnes čoraz populárnejšie „smart“ transakcie mobilmi, či hodinkami. Na Slovensku funguje platenie cez službu Google Pay už od jari 2018. Tu naozaj nemusíte svoje zariadenia nikomu dávať, dokonca ani „vyťukávať“ PIN kód na termináli. Najprv si musíte cez aplikáciu Google Pay vložiť do zariadenia údaje o platobnej karte a potvrdiť ich kódom, ktorý vám banka pošle SMS-kou. Pri platbe do 20 € stačí, že máte displej mobilu podsvietený, nad 20 € si musíte mobil odomknúť, prípadne autorizovať platbu priamo v telefóne (odtlačkom prsta, snímkou tváre či PIN kódom). Podobne to platí aj pre iPhone a službu ApplePay. „Vytunovanou“ verziou platenia mobilom je platenie smart hodinkami Fitbit alebo Garmin. Princíp je takmer rovnaký, návod na spojazdnenie karty v hodinkách vám prinášame nižšie.

Plaťte ako v sci-fi filmoch

Pre platby smart hodinkami postupujte týmito piatimi jednoduchými krokmi.

  1. Požiadajte banku, ktorá vám vydala kartu, o sprístupnenie služby
  2. Spárujte hodinky s mobilom pomocou bluetooth
  3. Vložte do mobilnej aplikácie údaje o platobnej karte a ďalší PIN kód, ktorý budete používať iba pri platbe hodinkami
  4. Pred samotným platením v záložke „Wallet“ iniciujete platbu, zadáte PIN a hodinky priložíte k terminálu
  5. Opätovné zadanie PIN kódu je potrebné až po 24 hodinách alebo po zložení a znovu nasadení hodiniek na ruku.

Titulná foto: Pixabay