Varovania

Nestaňte sa bielym koňom

02.11.2020

Nestaňte sa bielym koňom

Ako funguje pranie špinavých peňazí cez účet nič netušiacej obete?

Nestaňte sa bielym koňom

„Rýchle peniaze bez námahy!“ Hľadáte spôsob, ako zarobiť a natrafili ste na inzerát na internete alebo na ponuku na sociálnych sieťach, ktoré sľubujú slušný zárobok takmer bez práce? Dajte si pozor. Vidina ľahko zarobených peňazí vás totiž rovnako ľahko môže priviesť do problémov. Národná banka Slovenska varuje občanov, aby nedovolili zneužiť ich bankový účet. Práve takéto inzeráty z vás podľa NBS môžu vyrobiť tzv. bieleho koňa.

Ako z kriminálky

Scenár môže byť nasledovný. Zareagujete na pracovnú ponuku, ktorá vyzerá napohľad nezvyčajne, ale sľubuje peknú sumu pripísanú na vaše konto. Človek na druhej strane od vás bude žiadať číslo vášho účtu, osobné údaje a k tomu malú službu. Akú?

Na váš účet budú posielať peniaze jedna alebo viacero osôb, napríklad aj zo zahraničia. Sumy a termíny, kedy vám peniaze prídu na účet, môžu byť rôzne. Vašou úlohou bude tieto peniaze vybrať a vložiť na iný účet. Prípadne vybrať a hotovosť odovzdať podľa pokynov. Časť peňazí si budete môcť ponechať, to je vašou odmenou.

V minulosti napríklad tieto podozrivé „pracovné pozície“ označovali páchatelia v inzerátoch pod názvom „agent prevodu peňazí“ a za činnosť „prevádzača“ sľubovali provízie. Svoje obete vtedy kontaktovali cudzinci. Majte preto na pamäti, že vás môžu osloviť aj osoby zo zahraničia.

Je možné, že od vás váš pochybný „zamestnávateľ“ bude požadovať aj prístup do vášho internetbankingu či fotokópie vašich dokladov (občianskeho preukazu alebo pasu). Nič z toho by ste nemali poskytovať cudzím osobám za žiadnych okolností.

Pripomína vám to príbeh ako z napínavej kriminálky? Správne. Takáto schéma sa totiž používa na legalizovanie príjmov z trestnej činnosti. Je to pranie špinavých peňazí cez prietokový účet. Nič netušiaca obeť, ktorej bankový účet zločinci zneužívajú, sa nazýva „biely kôň“.

Je to trestné

Podobné aktivity páchatelia využívajú nielen na legalizáciu špinavých peňazí, ale aj na financovanie terorizmu. Ak sa stanete súčasťou takéhoto procesu, vystavujete sa riziku trestného stíhania. A to aj v prípade, že o kriminálnom pozadí nemáte ani potuchy.

Banky sú zo zákona povinné sledovať všetky transakcie na účtoch svojich klientov. V prípade, že sa na nich začne diať niečo neobvyklé, upozornia políciu. Náhle sa zmenila frekvencia pohybov na vašom účte? Neštandardné vklady a výbery? Prišla vám na účet vyššia suma? V určitých situáciách vám môže banka účet dokonca aj zablokovať. A buďte si istí, že polícia sa bude na pôvod peňazí určite pýtať.

NBS preto odporúča dôkladne zvážiť, s kým komunikujete o svojich finančných záležitostiach. Ak vás niekto núti, aby ste mu poskytli svoje osobné údaje, alebo vám za ne sľubuje odmenu, odmietnite. Rovnako vás môžu neznámi ľudia navádzať, aby ste sa zaregistrovali ako podnikatelia. Na takéto ponuky a žiadosti nereagujte. Neposkytujte prístupové údaje k vášmu účtu a nedovoľte, aby bol využívaný na príjem rôznych platieb od osôb, ktorí nepoznáte.

Titulná foto: Pixabay