Správy

Jesenná predpoveď NBS: Situácia je priaznivejšia, ako sme očakávali v lete

31.10.2020

Jesenná predpoveď NBS: Situácia je priaznivejšia, ako sme očakávali v lete

Druhý štvrťrok 2020 dopadol lepšie, ako analytici z Národnej banky Slovenska predpovedali v júni, pokles ekonomiky by mal byť nižší. Jej oživenie bude však prebiehať pomalšie a nezamestnanosť bude stúpať ešte niekoľko mesiacov.

Jesenná predpoveď NBS: Situácia je priaznivejšia, ako sme očakávali v lete

Oživenie v tvare „V“

Výkonnosť ekonomiky Slovenska by mala v tomto roku klesnúť o 8,2 % a na úroveň spred krízy zapríčinenej pandémiou by sa mala dostať v polovici roka 2022. Na budúci rok by naše hospodárstvo malo posilniť o 5,6 % a v roku 2022 o 4,2 %. Nielen tá slovenská, ale aj ekonomiky celej eurozóny sa v prvej polovici tohto roka vyvíjali priaznivejšie, ako sa čakalo začiatkom leta. Napomohli tomu aj podporné opatrenia rozpočtovej a menovej politiky. Ak podniky a prevádzky opäť nabehnú po jarnom útlme na vyšší výkon, môžeme čakať oživenie v tvare písmena „V“. Čo sa týka vývoja cien, tie by mali rásť pomalšie, až keď ekonomika dynamickejšie ožije niekedy počas roka 2022, prejaví sa to aj rastom cien.

Pohár poloplný aj poloprázdny

Pre vývoj ekonomiky Slovenska v budúcich rokoch bude podľa NBS kľúčové, ako sa bude hospodárstvo vyvíjať v prvej polovici budúceho roka. Pripravené má predpovede pre optimistický, ale tiež aj pesimistický variant vývoja, keďže je ťažko určiť, ako dlho a v akej miere bude na naše životy doliehať druhá vlna pandémie. Pri lepšom scenári by oživenie prišlo rýchlejšie a návrat na predkrízovú úroveň ekonomickej výkonnosti by sme dosiahli už v roku 2021. Pri horšom scenári treba počítať s tým, že sa zasekneme tam, kde tento rok skončíme. Na základe toho odhaduje NBS ekonomický prepad od šiestich do ôsmich percent a rast v budúcom roku od nula do desiatich percent.

Pokles zamestnanosti bude pokračovať

Či už bude pohár poloprázdny alebo poloplný, riziká na trhu práce zostávajú pri oboch scenároch. Za 1. polrok 2020 ubudlo na Slovensku 45 000 pracovných miest a do konca roka pravdepodobne príde o prácu ďalších 10 000 ľudí. Celková nezamestnanosť by podľa NBS mala vrcholiť uprostred budúceho roka na úrovni vyše ôsmich percent. Odhaduje sa, že v roku 2021 bude prepustených ďalších 30 000 zamestnancov. Od druhej polovice budúceho roka, s postupným zotavovaním ekonomiky, bude nezamestnanosť opäť klesať. Čo sa miezd týka, predpokladá sa, že najmä v súkromnom sektore budú klesať kvôli menej odpracovaným hodinám a tým pádom aj nižším odmenám, kým zamestnanci vo verejnom sektore by krízu pocítiť nemali vďaka schváleným mzdovým úpravám do konca roka 2020.

Spotrebu sme znížili najmenej z celej EÚ
Zdroj: NBS

Neprestali sme míňať

Odborníkov z NBS prekvapilo, koľko ľudia míňali napriek krízovej situácii. Kým v iných ekonomikách, či už v Európskej únii, alebo aj celosvetovo, si ľudia šetrili násobne viac ako inokedy a vytvárali rezervný vankúš, na Slovensku sme nakupovali jedna radosť a naše úspory rástli len mierne. V porovnaní s krízou pred desiatimi rokmi sa slovenskí spotrebitelia správali úplne inak, hoci vtedy rovnako došlo k masívnym stratám pracovných miest. Aj tieto fakty prispeli k tomu, že Národná banka Slovenska je vo svojej predpovedi na tretí štvrťrok 2020 opatrnejšia a toto isté radí aj Slovákom – opatrnosť v míňaní peňazí je namieste, tvorba rezerv je potrebná viac ako inokedy.

Zdroj: Strednodobá predikcia NBS

Titulná foto: Pexels